آموزش واتساپ

آموزش تصویری بلاک کردن در واتساپ اندروید و iOS تنها در چند گام

بنر کانال تلگرام راهنمالند

نظر شما در مورد بلاک کردن در واتساپ چیست؟ همه ما در دنیای مجازی با افراد مختلفی تعامل داریم. گاه از این تعاملات لذت می‌بریم و گاه از آن آزرده خاطر می‌شویم. در این میان واتساپ (Whatsapp) به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های جهان، ابزاری برای مسدود کردن افراد مزاحم و حفظ حریم خصوصی کاربران ارائه داده است که آن block می‌باشد.

اما بلاک کردن در واتساپ چه نشانه‌هایی دارد؟ یا این‌که چه پیامدهایی به‌دنبال خواهد داشت؟ آیا بلاک کردن راه حلی قطعی برای رهایی از مزاحمت‌ها است؟ یا می‌تواند به خدشه‌ای در روابط و حریم خصوصی افراد تبدیل شود؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که بلاک کردن، چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی، یک ابزار قدرتمند اما دو لبه است که باید با احتیاط از آن استفاده کرد. بنابراین با راهنمالند همراه باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع مشکل نشان ندادن وضعیت یا استوری واتساپ

نحوه‌ بلاک کردن در واتساپ اندروید

بلاک کردن افراد در واتساپ اندروید روشی ساده برای حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از دریافت پیام‌ها، تماس‌ها و به‌روزرسانی‌های استاتوس از طرف افراد ناخواسته است. در ادامه نحوه بلاک کردن افراد در دو حالت مختلف، زمانی که شخص در لیست مخاطبین شما هست و زمانی که شخص در لیست مخاطبین شما نیست را به‌صورت گام به گام شرح داده شده است.

حالت اول: بلاک کردن فردی از لیست مخاطبین

 • واتساپ را باز کنید و در گوشه بالا سمت راست صفحه، روی سه نقطه عمودی کلیک کنید.
کلیک بر روی سه نقطه عمودی- راهنمالند
کلیک بر روی سه نقطه عمودی- راهنمالند
 • از منوی باز شده، گزینه Settings را انتخاب کنید.
انتخاب گزینه تنظیمات- راهنمالند
انتخاب گزینه تنظیمات- راهنمالند
 • در صفحه حساب کاربری، گزینه Privacy را انتخاب کنید.
انتخاب گزینه حریم خصوصی- راهنمالند
انتخاب گزینه حریم خصوصی- راهنمالند
 • سپس گزینه Blocked contacts را انتخاب کنید.
بلاک مخاطب- راهنمالند
بلاک مخاطب- راهنمالند
 • برای اضافه کردن شخص جدید به این لیست، روی Add در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.
افزودن مخاطب جدید- راهنمالند
افزودن مخاطب جدید- راهنمالند

حالت دوم: بلاک کردن فردی که در لیست مخاطبین شما نیست

 • اگر قبلاً با شخص مورد نظر گفتگو داشته‌اید، گفتگوی او را باز کنید. اما اگر گفتگویی با شخص ندارید می‌توانید از طریق جستجو، او را پیدا کنید و به او پیام بفرستید.
 • روی سه نقطه عمودی در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید.
انتخاب سه نقطه عمودی- راهنمالند
انتخاب سه نقطه عمودی- راهنمالند
 • منوی تنظیمات گفتگو باز می‌شود.
منوی تنظیمات گفتگو - راهنمالند
منوی تنظیمات گفتگو – راهنمالند
 • در منوی باز شده، گزینه More را انتخاب کنید.
گزینه بیشتر- راهنمالند
گزینه بیشتر- راهنمالند
 • سپس در لیست گزینه‌های جدید، Block را انتخاب کنید.
گزینه بلاک کردن- راهنمالند
گزینه بلاک کردن- راهنمالند

نحوه بلاک‌ کردن در واتساپ iOS

در ادامه این مقاله به نحوه بلاک کردن افراد در واتساپ iOS را به‌صورت گام به گام و با جزئیات کامل شرح می‌دهیم که مراحل آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • ابتدا اپلیکیشن واتساپ را باز کنید.
 • به تنظیمات Settings بروید. آیکون این بخش در گوشه بالا سمت راست صفحه قرار دارد.
 • حساب کاربری خود Account را انتخاب کنید.
 • به بخش حریم خصوصی Privacy بروید.
انتخاب حریم خصوصی- راهنمالند
انتخاب حریم خصوصی- راهنمالند
 • گزینه افراد مسدود شده «Blocked» را انتخاب کنید.
 • برای اضافه کردن فرد جدید به لیست مسدودین، روی افزودن جدید «Add New» کلیک کنید.
 • در آخر از لیست مخاطبین خود، فردی که می‌خواهید بلاک کنید را انتخاب کنید.
تعداد مسدود شده‌ها- راهنمالند
تعداد مسدود شده‌ها- راهنمالند

همچنین اگر فرد مورد نظر در لیست مخاطبین شما نیست می‌توانید به جای جستجو در لیست، نام یا شماره تلفن او را در بالای صفحه جستجو کنید. یا اگر از شماره‌ای ناشناس پیام مشکوکی دریافت کرده‌اید، می‌توانید با باز کردن گفتگو و انتخاب نام یا شماره، آن شخص را بلاک کنید.

بعد از بلاک کردن مخاطب خاص چه اتفاقی می‌افتد؟

هنگامی که شما یک کاربر را در واتساپ بلاک می‌کنید، ارتباط شما با آن شخص به‌طور کامل قطع می‌شود. درواقع شما و آن شخص دیگر قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق واتساپ نخواهید بود. اما این قطع ارتباط چه جزئیاتی دارد؟

• عدم دریافت پیام و تماس:

هیچ پیام یا تماسی از طرف کاربر بلاک شده دریافت نخواهید کرد. حتی اگر آن شخص برای شما پیام یا تماس ارسال کند، هیچ علامتی مبنی بر دریافت پیام یا تماس مشاهده نخواهید کرد.

• عدم مشاهده اطلاعات پروفایل:

شما دیگر قادر به مشاهده اطلاعات پروفایل کاربر بلاک شده مانند آخرین بازدید «Last Seen»، وضعیت «Status» و عکس پروفایل نخواهید بود. درواقع پروفایل آن شخص برای شما به‌طور کامل خالی خواهد بود.

• عدم دریافت به‌روز رسانی‌ها:

هیچ به‌روزرسانی از پروفایل کاربر بلاک شده مانند تغییر عکس پروفایل، تغییر وضعیت و یا اضافه شدن به گروه‌های جدید را دریافت نخواهید کرد.

لازم به ذکر است که واتساپ به‌طور مستقیم به کاربر بلاک شده اطلاع نمی‌دهد که توسط شما بلاک شده است. اما باتوجه به عدم دریافت پیام، تماس و عدم مشاهده اطلاعات پروفایل، احتمالاً آن شخص متوجه بلاک شدن خود خواهد شد. همچنین این موضوع در رابطه با بلاک شدن شما نیز صدق می‌کند و اگر شخصی شما را در واتساپ بلاک کرده باشد، نمی‌توانید به موارد گفته شده دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه لازم است درباره محدودیت های واتساپ بدانید

سوالات متداول

1- آیا بلاک کردن باعث می‌شود که شخص بلاک شده از من متنفر شود؟

نه لزوماً. درواقع افراد به‌طور متفاوتی به بلاک شدن واکنش نشان می‌دهند. برخی افراد ممکن است ناراحت یا عصبانی شوند، اما برخی دیگر ممکن است آن را بپذیرند و به زندگی خود ادامه دهند.

2- آیا می‌توانم بعد از بلاک کردن، شخص را دوباره از حالت بلاک خارج کنم؟

بله، در هر زمان می‌توانید شخص بلاک شده را از حالت بلاک خارج کنید. برای این کار به تنظیمات حریم خصوصی واتساپ بروید و در لیست افراد مسدود شده، نام شخص مورد نظر را پیدا کنید و گزینه unblock را انتخاب کنید.

3- آیا راهی برای دور زدن بلاک شدن در واتساپ وجود دارد؟

تا حدی بله. شخص بلاک شده می‌تواند با استفاده از شماره تلفن یا ایمیل دیگری، حساب کاربری جدیدی در واتساپ ایجاد کند و با شما تماس برقرار کند. اما به یاد داشته باشید که این کار می‌تواند خلاف قوانین واتساپ باشد.

4- آیا بلاک کردن در واتساپ جرم است؟

خیر، بلاک کردن در واتساپ جرم نیست. شما حق دارید برای حفظ حریم خصوصی خود، هر شخص را که می‌خواهید بلاک کنید.

سخن پایانی

بلاک کردن در واتساپ، ابزاری قدرتمند برای حفظ حریم خصوصی و رهایی از مزاحمت‌هاست. با این حال مانند هر ابزار قدرتمندی، استفاده از آن باید با احتیاط و ظرافت صورت گیرد. درواقع بلاک کردن می‌تواند راه حلی موقتی برای مشکلات باشد، اما حل نهایی نیست.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

در دنیای واقعی گفتگوی مستقیم و شفاف بهترین راه حل برای حل مشکلات و سوءتفاهم‌ها است. اما در دنیای مجازی نیز تا جایی که امکان دارد، سعی کنید با گفتگو و مذاکره مشکلات را حل کنید و از بلاک کردن به‌عنوان آخرین راه حل استفاده کنید.

همچنین به یاد داشته باشیم که بلاک کردن می‌تواند به خدشه‌ای در روابط و حریم خصوصی افراد تبدیل شود. گاه ممکن است بلاک کردن بدون دلیل کافی، باعث سوءتفاهم و رنجش خاطر افراد شود. حال شما بگویید آیا شما تا به حال از بلاک کردن در واتساپ استفاده کرده‌اید؟ تجربه شما چه بوده است؟ خوشحال می‌شویم در بخش نظرات تجربیات خود را با راهنمالند به اشتراک بگذارید.

بنر خرید اکسپلور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام راهنمالند