آموزش واتساپ

آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

بنر کانال تلگرام راهنمالند

فرض کنید پیامی را در واتساپ برای دوستتان ارسال می‌کنید، اما ناگهان متوجه می‌شوید که اشتباهی رخ داده و یا به هر دلیلی دیگر، خواهان حذف آن پیام هستید. با اضطراب به سراغ واتساپ می‌روید و انگشتتان را روی پیام نگه می‌دارید، اما گزینه “حذف برای همه” به طرز عجیبی ناپدید شده است!

چه بلایی سر پیام شما آمده است؟ چرا دیگر نمی‌توانید آن را حذف کنید؟ آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟ درواقع احساس ناخوشایندی که از پاک نشدن پیام در واتساپ به شما دست می‌دهد، کاملا قابل درک است. نگرانی از اینکه مخاطبتان چه فکری می‌کند، یا پیامی که به اشتباه فرستاده‌اید چه تبعاتی به‌دنبال خواهد داشت، می‌تواند ذهن شما را به شدت مشغول کند.

اما نگران نباشید! در این مقاله به بررسی علل و راه حل‌های مختلف برای حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ می‌پردازیم. همچنین با مطالعه این مقاله، به‌طور کامل با مراحل و ترفندهای مختلف برای حذف پیام‌های ناخواسته آشنا خواهید شد و دیگر شاهد کابوس پاک نشدن پیام‌ها در واتساپ نخواهید بود.

بیشتر بخوانید: آموزش انتخاب اسم برای واتساپ

چرا گاهی اوقات پاک کردن پیام در واتساپ غیرممکن می‌شود؟

برخلاف تصور رایج، حذف پیام‌های قدیمی در واتساپ «به‌طور عادی» غیرممکن است. در حقیقت واتساپ برای حذف پیام‌ها محدودیت زمانی در نظر گرفته است. یعنی شما فقط تا یک ساعت پس از ارسال پیام می‌توانید آن را برای همه حذف کنید. پس از گذشت این زمان، گزینه Delete for everyone را نخواهید دید و فقط می‌توانید با انتخاب گزینه Delete for me پیام را برای خودتان حذف کنید.

در گروه‌ها نیز شما فقط می‌توانید پیام‌های ارسالی خودتان را حذف کنید. امکان حذف پیام‌های ارسالی دیگران برای همه، حتی برای مدیران گروه، وجود ندارد. همچنین حتی اگر پیام اصلی را حذف کنید، پیام‌هایی که در پاسخ به آن ارسال شده‌اند (Reply) همچنان قابل مشاهده خواهند بود. این موضوع می‌تواند ناخوشایند باشد، زیرا ممکن است محتوای پیام اصلی با پاسخ‌ها تناقض داشته باشد.

علاوه‌بر آن یکی از دلایل پاک نشدن پیام، می‌تواند استفاده از نسخه قدیمی برنامه واتساپ باشد. لذا قابلیت Delete for everyone به تازگی به این برنامه اضافه شده است، بنابراین اگر از نسخه قدیمی واتساپ استفاده می‌کنید، ممکن است این قابلیت را در اختیار نداشته باشید. پس برای حل این مشکل، برنامه واتساپ خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید.

همچنین گاهی اوقات مشکلات حافظه پنهان برنامه می‌توانند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد واتساپ، از جمله عدم امکان حذف پیام‌ها شوند. برای حل این مشکل می‌توانید حافظه پنهان برنامه واتساپ را پاک کنید.

آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ
آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

ترفندی برای پاک کردن پیام‌های قدیمی در واتساپ

همان‌طور که گفته شد واتساپ برای حذف پیام‌ها برای همه، محدودیت زمانی یک ساعته در نظر گرفته است. پس از گذشت این زمان فقط می‌توانید پیام را برای خودتان حذف کنید. اما ترفندی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید حتی پیام‌های قدیمی‌تر را نیز برای مخاطبتان پاک کنید که این ترفند بازگردانی زمان به گذشته نام دارد.

درواقع این ترفند بر پایه فریب سیستم زمان‌بندی واتساپ بنا شده است. با تغییر تاریخ و زمان گوشی به قبل از زمان ارسال پیام، می‌توانید واتساپ را فریب داده و دوباره گزینه حذف برای همه را فعال کنید. مراحل انجام این ترفند نیز بسیار راحت است، تنها باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • پیام مورد نظر خود را برای حذف پیدا کنید. تاریخ و زمان دقیق ارسال آن را یادداشت کنید.
 • وای فای یا اینترنت دیتا را خاموش کنید

حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

 • حال باید برنامه واتساپ را به‌طور کامل ببندید. برای این کار ابتدا به تنظیمات گوشی (Settings) بروید و بخش برنامه‌ها (Apps) را پیدا کنید.
 • واتساپ را از لیست برنامه‌ها انتخاب کنید.

آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

 • گزینه Force Stop را بزنید تا برنامه به‌طور کامل بسته شود.

آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

 • سپس به تنظیمات تاریخ و زمان Date and Time در گوشی خود بروید.

آموزش حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

 • گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان (Automatic Date and Time) را غیرفعال کنید.

حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ

 • تاریخ و زمان گوشی را به قبل از زمان ارسال پیام تغییر دهید.
 • واتساپ را باز کنید.
 • پیام مورد نظر را انتخاب کنید.
 • گزینه حذف برای همه (Delete for everyone) را بزنید.
 • تاریخ و زمان گوشی را به حالت اولیه بازگردانید.
 • اینترنت را روشن کنید.
 • دوباره وارد برنامه واتساپ شوید.
 • حال مشاهده خواهید کرد که پیام مورد نظر شما از چت مخاطبتان حذف شده است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این ترفند فقط برای پیام‌هایی که یک تیک خاکستری دارند قابل استفاده است. اگر پیام دو تیک خاکستری یا دو تیک آبی داشته باشد، به این معنی است که مخاطب شما پیام را دریافت و مشاهده کرده است. در این حالت دیگر امکان حذف پیام برای او وجود ندارد. همچنین به یاد داشته باشید که این ترفند ممکن است در همه گوشی‌ها و نسخه‌های واتساپ کار نکند.

بیشتر بخوانید: آموزش ادیت عکس در واتساپ

آیا راه حل جایگزینی برای حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ وجود دارد؟

بله در صورت عدم موفقیت ترفند بالا، چند راه حل جایگزین دیگر برای حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ وجود دارد که عبارتند از:

 1. درخواست از مخاطب

اگر پیام را برای یک شخص خاص ارسال کرده‌اید، می‌توانید با فروتنی و صراحت از او بخواهید که پیام را برای خودتان حذف کند. لحن و بیان مناسب در این درخواست، نقش کلیدی در جلب رضایت مخاطب خواهد داشت.

 1. استفاده از قابلیت حذف برای همه در گروه

اگر پیام را در گروهی ارسال کرده‌اید و سمت مدیر گروه را بر عهده دارید، می‌توانید از قابلیت حذف برای همه استفاده کنید. به این ترتیب پیام برای تمام اعضای گروه پاک خواهد شد. اما توجه داشته باشید این قابلیت فقط برای مدت زمان کوتاهی پس از ارسال پیام فعال است.

 1. استفاده از برنامه‌های جانبی

برنامه‌های جانبی متعددی مانند WAMR و WA Delete for Everyone وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند پیام‌های واتساپ را حتی پس از گذشت زمان محدود حذف کنند. با این حال استفاده از این برنامه‌ها با احتیاط فراوان و بررسی دقیق مجوزهای آنها ضروری است. چراکه ممکن است امنیت و حریم خصوصی شما را به خطر اندازند.

 1. پشتیبانی واتساپ

اگر تمام راه‌های دیگر را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، می‌توانید با پشتیبانی واتساپ تماس بگیرید و مشکل خود را شرح دهید. ممکن است آنها راه حلی برای مشکل شما ارائه دهند.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

در مجموع به یاد داشته باشید که هیچ تضمینی برای موفقیت روش‌های جایگزین وجود ندارد و قبل از استفاده از هر روش، مزایا و معایب آن را باید به دقت بررسی کنید. همچنین احتیاط کنید و از برنامه‌های غیرمعتبر استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین قبل از ارسال هر پیامی، به دقت آن را بررسی کنید تا از پشیمانی بعدی خود جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع مشکل نشان ندادن استوری واتساپ

سوالات متداول

چرا گاهی اوقات پیام‌های ارسالی من در گروه‌ها پاک نمی‌شوند؟

لذا فقط می‌توانید پیام‌های خودتان را در گروه‌ها حذف کنید و امکان حذف پیام‌های دیگران برای همه، حتی برای مدیران گروه وجود ندارد.

استفاده از برنامه‌های جانبی برای حذف پیام‌ها چه خطراتی دارد؟

ممکن است امنیت و حریم خصوصی شما را به خطر اندازند و یا حتی ممکن است همیشه کار نکنند و حتی مشکل را بدتر کنند.

در چه صورت باید با پشتیبانی واتساپ تماس بگیرم؟

اگر هیچ کدام از روش‌های حل مشکل پاک نشدن پیام جواب نداد و یا با مشکلات فنی در برنامه واتساپ مواجه هستید.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله به‌طور مفصل شرح داده شد، پاک کردن پیام‌های ناخواسته در واتساپ همیشه و در همه حال امکان‌پذیر نیست. با این وجود، روش‌ها و ترفندهای مختلفی برای حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

اما به خاطر داشته باشید که بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز این مشکل، دقت و تامل قبل از ارسال هر پیام است. با بررسی دقیق پیامتان قبل از ارسال، می‌توانید از فرستادن پیام‌های اشتباه یا ناخواسته جلوگیری کنید و از پشیمانی بعدی خودتان نجات پیدا کنید.

در نهایت امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را در خصوص حل مشکل پاک نشدن پیام در واتساپ به شما ارائه داده باشد.

بنر خرید اکسپلور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام راهنمالند