آموزش تلگرام

آموزش فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

بنر کانال تلگرام راهنمالند

تایید دو مرحله‌ای در تلگرام یک ویژگی امنیتی است که به شما اجازه می ‌دهد تا با استفاده از رمز خود، حساب کاربری خود را در هر دستگاهی که می‌خواهید وارد کنید، بررسی کنید. این ویژگی به شما امکان می دهد تا حساب کاربری خود را با دقت بیشتری مدیریت کنید و از دسترسی غیرمجاز به آن جلوگیری کنید. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه فعال کردن تایید دو مرحله ای تلگرام آشنا کنیم. با راهنمالند همراه باشید.

تایید دو مرحله ای تلگرام چیست و چرا اهمیت دارد؟

تأیید دو مرحله ای (2SV) یک فرآیند امنیتی است که کاربران را ملزم می کند تا قبل از دسترسی به یک سیستم امن، خود را به دو روش مختلف تأیید کنند. این فرآیند با درخواست از کاربران برای ارائه چیزی فراتر از رمز عبور خود، مانند کدی که به ایمیل آن‌ها ارسال می ‌شود یا کدی که توسط یک برنامه احراز هویت در تلفنشان ایجاد می‌شود، امنیت را افزایش می ‌دهد.

اهمیت تأیید دو مرحله ای در توانایی آن برای ارائه یک لایه امنیتی اضافی است. این امر دسترسی عوامل مخرب به حساب‌ های خصوصی را دشوارتر می‌کند، زیرا آنها باید دو شکل احراز هویت را دریافت کنند. استفاده از فاکتورهای احراز هویت از چندین دسته (مانند دانش + مالکیت یا دانش + بیومتریک) امنیت را با نیاز به اطلاعات نامرتبط که حدس زدن یا تکرار آن آسان نیست افزایش می‌دهد.

در اینجا چند دلیل برای اهمیت تأیید صحت دو مرحله ای آورده شده است:

  • محافظت در برابر هک و نقض داده ها:

بسیاری از هک ها و کلاهبرداری های رایج برای دسترسی غیرمجاز به گذرواژه های در معرض خطر یا سرقت شده متکی هستند. هیچ یک از این تاکتیک‌های هک به تنهایی هیچ تأثیری ندارند وقتی که 2SV از هکر نیاز دارد تا دانش، مالکیت یا عوامل ارثی بیشتری تولید کند.

  • محافظت در برابر فیشینگ:

یک شناسه دوم می تواند احتمال یک حمله فیشینگ موفق را کاهش دهد. حملات فیشینگ برای به دست آوردن غیرقانونی اعتبار کاربری استفاده می شود که می تواند فروخته یا مورد سوء استفاده قرار گیرد.

  • حفظ انطباق با مقررات:

احراز هویت تقویت ‌شده یک عنصر انطباق مقرراتی مهم است که راه خود را از طریق قوانین حفظ حریم خصوصی مصرف‌کننده، حفاظت از داده ‌ها، و مقررات رسیدگی به پرداخت ایجاد شده توسط استاندارد امنیتی PCI DSS ایجاد می‌کند.

  • صرفه جویی در زمان:

مزیت اصلی تأیید دو مرحله ای این است که کاربر می تواند با استفاده از تأیید دو مرحله ای یک بار دستگاه و مکان را ثبت نام کند و پس از آن دیگر مجبور به استفاده از تأیید دو مرحله ای در دستگاه ثبت نام شده نیست. این باعث صرفه جویی در زمان می شود؛ زیرا کاربر هر بار که نیاز به ورود به سیستم دارد از وارد کردن فاکتور دوم خواسته نمی شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه تأیید دو مرحله ‌ای از روش تأیید صحت دو مرحله‌ای و یک عاملی ایمن ‌تر است، اما اگر دستگاه تلفن همراه شما دزدیده شود، ممکن است کمکی نکند. در چنین مواردی، استفاده از یک دستگاه جداگانه برای فاکتور دوم (مانند یک رمز رمزنگاری USB) می تواند گزینه بهتری باشد.

بیشتر بخوانید: لینک خودم در تلگرام

فعال کردن تایید دو مرحله ای تلگرام

برای فعال کردن تایید دو مرحله ای در تلگرام، می توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

1. ابتدا روی نماد منوی سه خط همبرگری در گوشه بالا سمت چپ برنامه ضربه بزنید. با این کار منویی با چند گزینه باز می شود.

فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام
فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

2. روی «Settings» ضربه بزنید.

فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام
فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

3. اکنون لازم است برای تنظیم تایید دو مرحله ای برای حساب خود به بخش «Privacy and Security» بروید.

آموزش فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام
آموزش فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

4. در اینجا نیاز است رمز عبوری که قصد تنظیم آن برای two-step verification دارید وارد کنید.

پیشنهاد ما انتخاب رمزی قدرتمند متشکل از حروف ، عدد و کاراکتر های غیرمعمول مانند $ یا % یا & و … میباشد. در نهایت برروی دکمه «Continue» کلیک کنید.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

تایید دو مرحله ای تلگرام

5. در صفحه جدید مجددا رمز عبوری که در مرحله قبل انتخاب کرده اید وارد کنید و بر روی دکمه «Continue» کلیک کنید.

آموزش فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

6. در صفحه جدید، راهنمایی مشخص کنید. این می تواند کلمه یا جمله ای باشد که برای به یاد آوردن این رمز دو مرحله ای به شما کمک کند. در نهایت بر روی «Continue» ضربه بزنید.

تایید دو مرحله ای تلگرام
تایید دو مرحله ای تلگرام

7. در صفحه جدید اکنون از شما خواسته می شود که آدرس ایمیل خود را وارد کنید، در صورتی که می خواهید رمز عبور تلگرام خود را در آینده ریست و بازنشانی کنید، از این آدرس استفاده می شود، پس از وارد کردن ایمیل خود، روی «Continue» ضربه بزنید. در نهایت پس از زدن گزینه «Continue» نیاز است کدی را که برای ایمیل شما از طرف تلگرام ارسال شده است را در کادر خواسته شده وارد کنید.

آموزش فعالسازی تایید دو مرحله ای تلگرام

چند روش متداول برای تایید دو مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرد؟

چندین روش متداول برای تایید دو مرحله ای استفاده می شود. این روش ها معمولاً به یکی از سه دسته تقسیم می شوند:

  • عوامل دانش:

این دسته شامل مواردی است که شما می دانید، مانند رمز عبور، پین، یا رمز عبور یکبار مصرف (OTP). به عنوان مثال، ممکن است از نام کاربری و رمز عبور خود به عنوان اولین مرحله استفاده کنید و سپس از یک OTP که از طریق یک پیام متنی SMS دریافت می کنید استفاده کنید.

  • عوامل مالکیت:

این دسته شامل مواردی است که شما دارید، مانند یک دستگاه فیزیکی مانند یک کارت هوشمند یا یک رمز امنیتی. به عنوان مثال، ممکن است از ترکیب نام کاربری و رمز عبور خود به عنوان اولین مرحله و سپس از یک عامل دوم (مانند یک کد تولید شده به طور تصادفی از یک رمز رمزنگاری USB) به عنوان مرحله دوم استفاده کنید.

  • عوامل ذاتی:

این دسته شامل چیزی است که شما هستید، مانند بیومتریک مانند اثر انگشت یا اسکن عنبیه شما. این معمولا برای روش هایی مانند تشخیص چهره یا تشخیص صدا استفاده می شود.

علاوه بر اینها، روش هایی مانند « Recovery Codes » نیز وجود دارد که در صورت از دست دادن روش احراز هویت دو مرحله ای، یک شبکه ایمنی را فراهم می کند. وقتی احراز هویت دو مرحله‌ای را تنظیم می‌کنید، معمولاً کدهای بازیابی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آنها را یادداشت کرده و در جایی امن ذخیره کنید. اگر روش راستی ‌آزمایی دو مرحله‌ ای خود را گم کنید، به آنها نیاز خواهید داشت.

همچنین شایان ذکر است که بسیاری از خدمات چندین روش تأیید دو مرحله ای را ارائه می دهند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. برای مثال، اگر یک برنامه تولید کننده کد و یک کلید امنیتی فیزیکی را راه ‌اندازی کنید، در صورت گم کردن کلید فیزیکی، می ‌توانید از طریق برنامه به حساب خود دسترسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: تلگرام وب چیست؟

در صورت فراموشی رمز تایید دو مرحله ای تلگرام چه کا رکنیم؟

در صورتی که رمز عبور دو مرحله‌ای از تلگرام را فراموش کرده ‌اید، چه باید انجام دهید؟ بازیابی دو مرحله‌ای تلگرام به طرزی نسبتاً ساده انجام می‌پذیرد.

برای بازیابی کد دو مرحله ای تلگرام، دقت کنید که در صورت عدم استفاده از رمز عبور و همچنین عدم شناسایی ایمیل بازگردانی حساب، امکان یابی کد دو مرحله ای وجود ندارد.

بنابراین همیشه ایمیلی را برای فعال‌سازی و بازیابی دو مرحله از تلگرام استفاده می‌کنید، معتبر و قابل حفظ است. در نتیجه، بازیابی رمز دو مرحله‌ای شامل مراجعه به صفحه ورود، شناسه تلگرام، دریافت کد بازیابی و تغییر رمز عبور است.

آیا محدودیتی برای تعداد دستگاه هایی که می توانیم با تأیید دو مرحله ای وارد شویم وجود دارد؟

هیچ محدودیت مشخصی برای تعداد دستگاه هایی که می توانید با تایید دو مرحله ای در تلگرام وارد شوید وجود ندارد. می توانید همزمان از چند دستگاه وارد اکانت تلگرام خود شوید و هر دستگاه به فرآیند تایید دو مرحله ای نیاز دارد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگر رمز دوم را فراموش کنید (پسوردی که برای تأیید دو مرحله ای تنظیم کرده اید)، نمی توانید به پیام های خود از دستگاه های دیگر دسترسی پیدا کنید. بنابراین، توصیه می شود اگر تصمیم به روشن کردن تأیید دو مرحله ای دارید، یک ایمیل بازیابی یا حداقل یک راهنمایی برای رمز عبور خود تنظیم کنید.

علاوه بر این، تلگرام یک ویژگی «جلسات فعال» را در تنظیمات حریم خصوصی و امنیت ارائه می دهد. این ویژگی تمام دستگاه های وارد شده شما را با اطلاعات IP آنها نشان می دهد. همچنین می توانید هر جلسه ای که قدیمی یا مشکوک است را ببندید.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

به یاد داشته باشید، مرحله دوم به سادگی یک رمز عبور است. با این حال، این بهتر از عدم امنیت است.

بنر خرید اکسپلور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام راهنمالند