معرفی کسب و کار

راهنمای خرید لاستیک

امروزه تنوع لاستیک در بازار ایران بسیار زیاد است و همین باعث گیج شدن خریداران می شود. به همین علت است که باید بدانید برای ماشین خودتان چه لاستیکی، از چه برندی و با چه کیفیتی انتخاب کنید. یکی از وسایل اصلی هر ماشینی که به صورت مستقیم روی سلامت سرنشینان تاثیر دارد، لاستیک است و در صورت انتخاب نادرست میتواند حتی باعث ایجاد خطراتی شود. به همین دلیل می خواهیم به صورت کامل به بررسی نکات خرید لاستیک بپردازیم و یک راهنمای دقیق برای خرید لاستیک به شما ارائه کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

به تاریخ تولید لاستیک دقت کنید

خیلی از لاستیک هایی که در بازار ایران وجود دارد از کشورهای دیگر وارد می شود. برندهایی مانند لاستیک یوکوهاما و لاستیک دانلوپ از معتبرترین برندها هستند. به همین علت ممکن است مدت زمان زیادی را در گمرک بماند و در فرآیند ارسال به کشور تا چندین ماه برای ورود به کشور زمان ببرد. همین زمان بر بودن باعث می شود از زمان تولید لاستیک مدتی بگذرد و کیفیت لاستیک خریداری شده کم شود.

بنابراین مهم است که شما بتوانید یک لاستیک را زمانی خریداری کنید که خیلی از تاریخ تولید آن نگذشته است. البته این مورد فقط برای لاستیک‌های خارجی نیست و ممکن است لاستیک‌های ایرانی نیز دچار چنین مشکلی شوند. اما از چگونگی تشخیص تاریخ تولید لاستیک مطلع شویم؟ روی هر لاستیک یک رقم ۴ رقمی قرار گرفته است که نشان دهنده تاریخ تولید آن است. دو رقم اول نشان دهنده هفته اول تاریخ تولید و دو رقم بعدی نشان دهنده سال تولید آن است. یعنی اگر عدد ۳۰۱۹ روی لاستیک باشد، یعنی در هفته ۳۰ام در سال ۲۰۱۹ این لاستیک تولید شده است.

سایز لاستیک را حتما بررسی کنید

احتمالاً اگر تا به حال به لاستیک‌فروشی رفته‌اید، دیده‌اید که هر ماشین لاستیک مخصوص به خودش را دارد و اگر شما لاستیکی تهیه کنید که از نظر اندازه به ماشین شما نمی‌خورد، در واقع پول خودتان را دور ریخته‌اید. اندازه لاستیک تحت یک سری اعداد و ارقام بیان می‌شود. مثلاً برای ماشین پژو ارقام R14 / 185/65 روی لاستیک نشان داده شده است. این ارقام یعنی چی؟

  • 185 : پهنای لاستیک بر اساس میلی متر است.

  • 14 : قطر رینگ بر حسب اینچ

  • 65 : نسبت ارتفاع دیواره لاستیک یا همان فاق نسبت به پهنای آن بر حسب درصد

راهنمای خرید لاستیک

اینکه شما بخواهید این اعداد و توضیحات آن ها را حفظ کنید اصلا نیازی نیست. روی هر لاستیک ماشین شما، ترکیبی از این اعداد وجود دارد که نشان دهنده سایز لاستیک شما است و با در دست داشتن آن اعداد می توانید به راحتی لاستیک خود را تهیه کنید. این سایز لاستیک به نوع لاستیک ارتباطی ندارد یعنی فرقی نمی کند شما بخواهید لاستیک نکسن یا لاستیک هانکوک تهیه کنید. در هر صورت سایز لاستیک خود را باید بدانید و همه برندها از همه سایز لاستیک ها تولید می کنند.

به حداکثر فشار بار لاستیک توجه کنید

میزان فشار باد لاستیک را در روی دیواره کناری آن می توانید مشاهده کنید. برای لاستیک ها این فشار بار متفاوت است. برای برخی لاستیک ها 32، برای برخی 44 و برای برخی نیز تا 50 از واحد PSI این فشار لاستیک وجود دارد. این عدد می تواند به شما در خرید لاستیک بسیار کمک کند.

راهنمای خرید لاستیک

چسبندگی لاستیک

چسبندگی لاستیک در واقع میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده‌های خیس نشان می‌دهد. یعنی در واقع، هرچه میزان چسبندگی لاستیک بالاتر باشد، خودرو می‌تواند در طی مسافت کوتاهتری توقف کند. میزان چسبندگی بر روی لاستیک‌ها با علامت‌هایی مانند B، A، AA و C نمایش داده می‌شود. شما باید سعی کنید لاستیکی تهیه کنید که از چسبندگی بالایی برخوردار است. برای مثال، لاستیک کومهو یکی از لاستیک‌هایی است که از چسبندگی بالا و کیفیت بالایی برخوردار است.

نوع شرایط آب و هوایی

ممکن است شما به صورت همیشگی در شرایط آب و هوایی سرد و برفی حرکت کنید یا برعکس آن، شما در شرایط نرمال رانندگی کنید. اینکه در چه شرایط آب و هوایی رانندگی می‌کنید، می‌تواند در انتخاب لاستیک مناسب برای خودروی شما تأثیرگذار باشد.

ما در کشور ایران عمدتاً لاستیک‌های چهارفصل را داریم؛ یعنی در تمامی شرایط محیطی به راحتی می‌تواند ماشین حرکت کند و دچار هیچ‌گونه مشکلی نمی‌شود اما اگر فقط در محیط‌های گرم یا محیط‌های سرد رانندگی می‌کنید، می‌توانید لاستیک تابستانی یا زمستانی تهیه کنید.

سرعت مجاز برای لاستیک

منظور از سرعت مجاز، حداکثر سرعتی است که لاستیک به مدت 10 دقیقه می تواند تحمل کند. البته این در فضای عملی بسیار متفاوت می تواند باشد و ترجیحا به این مورد خیلی اکتفا نکنید چرا که در سرعت های بالا میتواند باعث ترکیدگی لاستیک و چپ کردن و در نتیجه تصادف شما شود.

بر روی لاستیک ها یک حرف از A تا Z نوشته می شود که نشان دهنده سرعت مجاز برای لاستیک است. برای مثال اگر ماشینی دارای حرف H باشد، می تواند تا سرعت 320 کیلومتر بر ساعت را تحمل کند. این در حالی است که اگر میزان فشار باد تنظیم نباشد یا بار اضافی بر روی لاستیک قرار گیرد، می تواند باعث ترکیدگی لاستیک شود.

الگوی آج تایر مهم است

وقتی شما انتخاب می کنید نوع لاستیک شما مناسب چه نوع آب و هوایی است و همچنین نوع کاربرد لاستیک برای شما مشخص می شود، تقریبا الگوی آج تایر نیز مشخص شده است. با این حال درنظر داشته باشید انتخاب تایر با آج های کم عمق و باریک در شرایط خاص مانند برف و کولاک عملکرد ضعیف تری نسبت به لاستیک با آج بزرگ تر و عمیق تر دارد. بنابراین انتخاب یک لاستیک با آج عمیق تر می تواند گزینه بهتری باشد.

مقاومت حرارتی لاستیک

مقاومت حرارتی لاستیک همانطور که از اسم آن مشخص است، میزان مقاومت لاستیک در برابر گرما و حرارت را نشان می دهد. اگر شما در بزرگراه ها زیاد حرکت می کنید یا در جاده های گرمسیری مدت زمان زیادی را رانندگی می کنید، باید لاستیکی انتخاب کنید که مقاومت حرارتی بالایی داشته باشد. گرید مقاومت حرارتی لاستیک ها با سه حرف A , B و C روی لاستیک مشخص می شود که حرف A بالاترین مقاومت حرارتی و حرف C پایین ترین مقاومت حرارتی را دارد.

گارانتی لاستیک مهم است؟

خیلی‌ وقت‌ها شاید با عباراتی همچون گارانتی لاستیک مواجه شوید که شرکت‌های مختلف از آن صحبت می‌کنند. خیلی‌ وقت‌ها این صحبت‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و بسیاری از گاهی گارانتی خاصی روی لاستیک شامل نمی‌شود. در اکثر مواقع نیز این گارانتی شامل ترکیدگی لاستیک می‌شود که در صورت ترکیدگی تا یک کیلومتر مشخص، شما می‌توانید لاستیک خود را تعویض کنید.

بودجه شما چقدر است؟

قطعاً دانستن همه عوامل بالا بدون در نظر گرفتن بودجه، کار درستی نیست. شما قبل از اینکه وارد بازار برای خرید لاستیک بشوید، باید بدانید بودجه‌ی شما برای خرید چقدر است؛ حداقل قیمت یک جفت لاستیک الان که با هم صحبت می‌کنیم، از 3 میلیون تومان شروع می‌شود و این رقم همینطور افزایش پیدا می‌کند. اینکه شما بخواهید لاستیک ایرانی بخرید یا خارجی، در قیمت تاثیرگذار است. بین برندهای مختلف، قیمت مجدداً تاثیرگذار است و در کنار همه اینها، اگر نوع لاستیک مخصوصی مانند لاستیک آفرود می‌خواهید داشته باشید، قیمت بیشتری باید برای آن در نظر بگیرید.

بهترین مرکز خرید لاستیک در ایران کجاست؟

حال که نکات مربوط به خرید لاستیک را با یکدیگر بررسی کردیم؛ می‌خواهیم به شما بهترین و معتبرترین مرکز خرید لاستیک را معرفی کنیم. سایت‌ها و فروشگاه‌های زیادی در ایران مشغول فروش لاستیک هستند اما در این بین، بهترین سایت خرید و فروش انواع لاستیک ایرانی و خارجی سایت لاستیک مارکت است که در سال‌های اخیر با حفظ کیفیت و در عین حال قیمت مناسب، توانسته به بازار بهترین لاستیک‌ها را عرضه کند. همچنین شما برای استفاده از راهنمایی و مشاوره رایگان این سایت فقط کافی است با پشتیبانان آن تماس بگیرید. برای این کار در گوگل جستجو کنید: “لاستیک مارکت” و سپس روی لینک اول کلیک کرده و با شماره‌های تماس موجود در سایت ارتباط برقرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال روبیکای راهنمالند