آموزش تلگرام

9 تا از جدیدترین ترفندهای تلگرام در 2024

بنر کانال تلگرام راهنمالند

تلگرام یک اپلیکیشن پیام ‌رسانی است که تعداد زیادی از ترفندهای کاربردی دارد. ما می خواهیم در این مقاله ترفندهای تلگرام را برای شما آموزش دهیم تا شما هم بتوانید به راحتی پس از آموزش، از این ترفندها استفاده کنید.

جدیدترین ترفندهای تلگرام

تلگرام یک ابزار کاربردی برای ارتباطات اجتماعی است و بسیاری از ترفندهای متنوعی دارد که می توانید با آن آشنا شوید. در زیر به برخی از این ترفندها اشاره می کنیم:

1. تغییر شماره همراه در تلگرام

اگر نیاز به تغییر شماره تلفن همراه خود در تلگرام دارید، می توانید انتخاب کنید و روی شماره تلفن خود ضربه بزنید.

2. ویرایش ویدیوها

برای استفاده از این ویژگی، یک گفتگو و ویدیویی که می‌خواهید ارسال کنید را برگزینید. از این قسمت می‌توان میزان اشباع ‌شدگی رنگ‌ ها، کنتراست، نورپردازی و … را تغییر داد. حتی یک گزینه برای تعیین کیفیت رنگ‌ ها به صورت RGB هم وجود دارد.

3. تغییر متن در تلگرام

تلگرام امکان تغییر فونت و متن رنگ را برای شما فراهم کرده است. برای اینکه یک متن را در تلگرام بولد یا ضخیم کنید می توانید به یکی از دو روش زیر عمل کنید.

یا برای ایتالیک کردن متن در تلگرام کافی است هنگام تایپ متن در نوار پایینی صفحه، دو علامت _ در دو طرف آن قسمت از متنی که می‌خواهید مورب یا ایتالیک دیده شود قرار دهید.

یا برای خط زدن روی متن ارسالی در تلگرام کافی است هنگام تایپ متن در نوار پایینی صفحه، دو علامت ~~ در دو طرف آن قسمت از متنی که می‌خواهید به‌ صورت خط ‌خورده دیده شود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت چند اکانت تلگرام

4. جستجوی سریع

تلگرام امکان جستجوی سریع برای یافتن فایل های گیف و یوتیوب را برای شما فراهم کرده است.

5. افزودن استیکرهای متحرک به تصاویر و ویدیوها

شما می توانید استیکرهای متحرک را به تصاویر و ویدیوها اضافه کنید. برای این کار، عکس یا ویدیو مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس آیکون قلم را از پایین انتخاب کنید. در ادامه، آیکن استیکرها را زده و سپس استیکر متحرک مدنظر را به فایل رسانه ای بیفزایید.

6. حالت آهسته در ارسال پیام ‌ها

اگر مدیر گروه در تلگرام هستید، حالت آهسته می‌تواند به شما کمک کند تا روال گفتگوها را مدیریت کنید و از ارسال اسپم و هرزنامه جلوگیری کنید. برای روشن کردن حالت آهسته، روی اسم گروه ضربه بزنید و گزینه ویرایش (آیکون قلم) را انتخاب کرده و به ترتیب آپشن های مجوزها و حالت آهسته را لمس کنید.

7. خاموش کردن گزینه‌ی پیش ‌نمایش پیام ‌ها

برای غیر فعال سازی این قابلیت، به تنظیمات (Settings) تلگرام رفته و از قسمت اعلانات و صداها (Notifications and sounds)، گزینه‌ی پیش ‌نمایش درون اپلیکیشن (In-App Preview) را غیرفعال کنید.

8. استفاده از هشتگ ‌ها

یکی دیگر از ترفند های تلگرام این است که همانند توییتر به شما اجازه می‌دهد از هشتگ ‌ها (#) استفاده کنید تا بتوانید پیام ‌هایی که به یک موضوع خاص مربوط هستند را به صورت منظم دسته ‌بندی کنید.

9. ایموجی های متحرک تلگرام

در نسخه جدید تلگرام، ایموجی های متحرک فعال شده اند. این ایموجی ها قابلیت اکشن نیز دارند.

بیشتر بخوانید: محدودیت های تلگرام کدامند؟

آیا تلگرام یک سرویس پیام رسانی امن است؟

تلگرام در واقع یک سرویس پیام رسانی امن است، اما درک این نکته مهم است که «امن» در این زمینه به این معنی نیست که کاملاً از همه تهدیدات بالقوه مصون است. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

  • رمزگذاری:

تلگرام از رمزگذاری برای محافظت از محتوای پیام ها استفاده می کند. با این حال، برخلاف برخی پلتفرم‌های دیگر، به ‌طور پیش ‌فرض از رمزگذاری سرتاسری برای پیام ‌ها استفاده نمی‌کند. این بدان معنی است که هر پیامی که توسط شخص ثالث رهگیری شود، می تواند به طور بالقوه تفسیر شود.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

با این حال، می‌توانید با استفاده از گزینه «چت مخفی» تلگرام، رمزگذاری سرتاسر را انتخاب کنید. این گزینه متکی به یک سیستم ذخیره سازی ابری رمزگذاری شده استاندارد مبتنی بر رمزگذاری سرور – مشتری، معروف به رمزگذاری MTProto است.

  • فرا داده:

برخلاف برخی از پلتفرم ‌های دیگر، تلگرام آدرس IP شما را جمع‌آوری می‌کند و می‌تواند شماره تلفن، لیست مخاطبین و شناسه کاربری شما را به شما پیوند دهد. این به طور بالقوه می تواند برای شناسایی شما مورد استفاده قرار گیرد، که می تواند یک خطر امنیتی باشد.

  • فضای ذخیره ‌سازی ابری:

تمام محتوای شما در برنامه در فضای ابری ذخیره می‌شود و در همه دستگاه‌ ها قابل دسترسی است، اما کنترل شما بر اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می ‌شود نیز کاهش می ‌یابد. این به طور بالقوه یک خطر امنیتی است.

  • نقص‌ های امنیتی:

اگرچه تلگرام عموماً ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما مشخص شده است که دارای آسیب‌پذیری‌هایی است. به عنوان مثال، تحقیقات نقایصی در رمزنگاری مورد استفاده تلگرام پیدا کرده است.

  • منبع باز:

یکی از مزیت های تلگرام این است که کد منبع، پروتکل و API آن متن باز هستند، به این معنی که هر کسی که تخصص کافی داشته باشد می تواند آنها را بررسی کند. این شفافیت می تواند برای امنیت مفید باشد.

در خاتمه، در حالی که تلگرام سطحی از امنیت را ارائه می‌کند، به اندازه برخی پلتفرم‌های دیگر، مانند Signal که رمزگذاری سرتاسری را برای همه ارتباطات ارائه می‌کند، امن نیست. بنابراین، مهم است که هنگام استفاده از تلگرام از این خطرات امنیتی بالقوه آگاه باشید.

رمز گذاری تلگرام

تلگرام از دو نوع رمزگذاری استفاده می کند: سرور-کلینت و کلاینت -کلینت.

رمزگذاری سرویس گیرنده – سرور برای چت های ابری اعمال می شود و اطمینان حاصل می کند که پیام ها در دستگاه شما رمزگذاری شده و سپس در سرور رمزگشایی می شوند. از سوی دیگر، رمزگذاری مشتری – مشتری، که اغلب به عنوان رمزگذاری پایان به انتها از آن یاد می شود، منحصراً برای چت های مخفی است. در این نوع رمزگذاری، فقط فرستنده و گیرنده می توانند پیام ها را رمزگشایی و بخوانند.

برای رمزگذاری کلاینت-کلاینت، تلگرام از پروتکلی به نام «MTProto» استفاده می کند. این پروتکل محموله پیام را با رمزگذاری AES-256 رمزگذاری می‌کند و به دنبال آن یک رمزگذاری اضافی با استفاده از- RSA 2048 در مراحل اولیه انجام می‌شود. این تضمین می کند که فقط گیرنده مورد نظر می تواند پیام را با کلید خصوصی خود رمزگشایی کند. علاوه بر این،«MTProto» از تبادل کلید «Diffie-Hellman» برای ایجاد یک کلید مشترک بین دو کاربر در یک چت مخفی استفاده می کند.

در فرآیند رمزگذاری، داده ها با یک کلید 256 بیتی، «aes_key» و یک بردار مقداردهی اولیه 256 بیتی، « aes-iv » با استفاده از رمزگذاری AES-256 با پسوند مخدوش بی نهایت (IGE) رمزگذاری می شوند. اثر انگشت کلید رمزگذاری «key_fingerprint» و کلید پیام «msg_key» در بالای آرایه بایت حاصل اضافه می شود. داده های رمزگذاری شده در یک تماس API جاسازی شده «messages.sendEncrypted» و به سرور تلگرام ارسال می شود تا به طرف دیگر گفتگوی مخفی تحویل داده شود.

به منظور ایمن نگه داشتن ارتباطات گذشته، مشتریان رسمی تلگرام پس از استفاده از یک کلید برای رمزگشایی و رمزگذاری بیش از 100 پیام، یا استفاده بیش از یک هفته از آن، کلید زدن مجدد را آغاز می کنند، مشروط بر اینکه از کلید برای رمزگذاری استفاده شده باشد. حداقل یک پیام سپس کلیدهای قدیمی به طور ایمن دور انداخته می شوند و حتی با دسترسی به کلیدهای جدید در حال استفاده، قابل بازسازی نیستند.

در پایان، فرآیند رمزگذاری تلگرام شامل ترکیبی از رمزگذاری سرور-کلینت برای چت های ابری و رمزگذاری مشتری-کلینت برای چت های مخفی، با استفاده از پروتکل« MTProto» و رمزگذاری AES-256 است. همچنین دارای مکانیزمی برای کلید زدن مجدد برای اطمینان از ایمن ماندن ارتباطات گذشته است.

بیشتر بخوانید: آموزش انتقال مالکیت کانال تلگرام

آیا می توان تمام نوتیفیکیشن ها را در تلگرام غیر فعال کرد؟

بله، امکان غیرفعال کردن کامل تمام نوتیفیکیشن ها در تلگرام وجود دارد. در اینجا مراحل انجام این کار وجود دارد:

برنامه تلگرام را در دستگاه خود باز کنید.

9 تا از جدیدترین ترفندهای تلگرام در 2024

برای دسترسی به منو روی منوی سه خطی در بالا سمت چپ ضربه بزنید.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

آیا می توان تمام نوتیفیکیشن ها را در تلگرام غیر فعال کرد؟

روی  گزینه «تنظیمات» ضربه بزنید.

9 تا از جدیدترین ترفندهای تلگرام در 2024

در منوی تنظیمات، روی «اعلان ‌ها و صداها» ضربه بزنید.

9 تا از جدیدترین ترفندهای تلگرام در 2024

در اینجا، گزینه هایی برای سفارشی کردن تنظیمات اعلان خود پیدا خواهید کرد. می‌توانید اعلان‌ ها را برای چت‌ ها، گروه ‌ها و کانال ‌های خصوصی با خاموش کردن گزینه ‌های مربوطه خاموش کنید.

9 تا از جدیدترین ترفندهای تلگرام در 2024

با ضربه زدن روی هر گزینه صفحه جدیدی باز می شود که در آن می توانید گزینه های مربوط را تنظیم کنید. برای مثال، می‌توانید انتخاب کنید که اعلا ن‌ها برای مدت زمان مشخصی مانند ۱ ساعت یا ۲ ساعت یا به ‌طور دائم خاموش شوند.

در بخش «افزودن استثنا»، می‌توانید چت‌ ها، گروه ‌ها یا کانال ‌های خصوصی خاصی را مشخص کنید که همچنان می‌خواهید برای آنها اعلان دریافت کنید، حتی اگر اعلان ‌ها را برای همه چت ‌ها و گروه ‌های دیگر خاموش کرده باشید.

به یاد داشته باشید، اگر بعداً نظر خود را تغییر دهید، همیشه می ‌توانید اعلان ‌ها را دوباره روشن کنید.

لطفا توجه داشته باشید که این مراحل برای برنامه تلگرام در دستگاه های اندرویدی است. این فرآیند ممکن است برای سایر سیستم عامل ها کمی متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش انتقال مخاطبین از تلگرام به گوشی

آیا می توان بدون رمزگذاری از تلگرام استفاده کنم یا اجباری است؟

بله، شما می توانید از تلگرام بدون رمزگذاری استفاده کنید، اما توجه به این نکته مهم است که تلگرام گزینه ای برای استفاده از رمزگذاری، به ویژه برای رمزگذاری انتها به انتها، ارائه می دهد. در تلگرام به آن «چت مخفی» گفته می شود.

در یک چت مخفی، فقط فرستنده و گیرنده می توانند پیام ها را رمزگشایی کرده و بخوانند. این بدان معناست که حتی اگر سرورهای تلگرام به خطر بیفتد، محتوای چت مخفی شما امن می ماند. با این حال، این نوع رمزگذاری به طور پیش فرض برای همه چت ها فعال نیست. برای هر چت باید به صورت دستی فعال شود1.

برای شروع یک گفتگوی مخفی، باید یک پیام جدید را شروع کنید و از بین گزینه ها گزینه «Secret Chat» را انتخاب کنید. شخصی که به شما پیام می دهید باید آنلاین باشد. در لیستی از مکالمات، آنهایی که سرتاسر رمزگذاری شده اند، نماد قفل را نشان می دهند.

همچنین شایان ذکر است که تلگرام به طور پیش فرض از رمزگذاری سرور-کلاینت برای همه چت ها استفاده می کند. این بدان معناست که در حالی که پیام ها در حین انتقال رمزگذاری می شوند، پس از دریافت در سرورهای تلگرام رمزگشایی می شوند. این همان رمزگذاری سرتاسر نیست، زیرا پیام ‌ها در دستگاه گیرنده رمزگذاری نمی ‌شوند.

در پایان، در حالی که می ‌توانید بدون استفاده از رمزگذاری از تلگرام استفاده کنید، این پلتفرم گزینه ‌ای برای استفاده از رمزگذاری انتها به انتها برای امنیت بیشتر ارائه می‌دهد. این به ویژه در صورتی مفید است که اطلاعات حساسی را در اختیار شما قرار دهید.

بنر خرید اکسپلور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام راهنمالند