معرفی کسب و کار

ساخت باغچه ارگانیک در خانه

داشتن باغچه ارگانیک در خانه می تواند موجب ارتقای سلامت روان و بدن ما شود و هم اینکه باعث می‌شود فضای خانه دل انگیز و پر اکسیژن‌تر شود.

ساخت باغچه ارگانیک در خانه؟

انتخاب کشت ارگانیک و محصولات ارگانیک باعث کاهش آلاینده‌ها از خاک٬ آب٬ هوا و محیط زیست است. اما در این بخش مقاله مزایای کشت ارگانیک را به شما می‌گوییم :

  1. سلامت بیشتر

محصولاتی که به روش ارگانیک یا به اصطلاح عموم مردم به صورت طبیعی تولید می‌شوند نسبت به سایر روش ها از سلامت بیشتری برخوردار هستند زیرا در این نوع کشت ار هیچ کود و مواد شیمیایی استفاده نمی کنیم

  1. خوش‌طعم‌تر و مغذی‌تر

محصولات ارگانیک علاوه بر سلامت بودن٬ مزه و طعم بهتری نیز دارند و سطوح بالاتری از مواد مغذی همچون ویتامین ها برخوردار هستند. مثلا در بخش های کلیدی مانند ظرفیت آنتی اکسیدانی کل٬ پلی فنول و غیره همگی از نظر تغذیه‌ای مهم هستند. لازم به ذکر است که فنولیک‌ها برای سلامت گیاه و سلامت نسان به دلیل آنتی اکسیدان قوی و طیف گسترده‌ای که دارند بسیار مهم هستند.

  1. یک کاسه سوپ برای مادر بیمار، زمین!

امروزه سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل خودشان از جمله روان شناسی٬ سلامت روان نسبت به محیط اطرافشان مثل محیط زیست٬ بسیار افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل گرایش مردم برای استفاده از محصولات ارگانیک بیشتر شده. مردم بیشتر از قبل به استفاده نکردن از مواد شیمیایی رو برده‌اند.باغچه ارگانیک

کشت حتی در خانه تاریک

یک راه ساده برای اینکه بتوانید محصولات ارگانیک داشته باشید٬ پرورش گیاهان در خانه هستند. پرورش گیاه در خانه فواید زیادی دارد و به همین دلیل است که اکثر مردم در خانه‌هایشان از گیاهان استفاده می‌کنند. شاید برای شما سوال پیش آید که سبزیجات و صیفی جات را در کجا می‌توانم کشت کنم ؟

جالب است بدانید که در هر آپارتمانی می‌توانید گیاهانی خوردنی پرورش دهید. تمام خانه‌ها پنجره دارند و می توانید با قرار دادن گلدان‌ها خود کنار پنجره کار نور رسانی را انجام دهید. حتی اگر خانه شما اصلا نور گیر نیست می‌توانید با استفاده از لامپ‌های رشد گیاه٬ گیاه خود را رشد دهید.

ساخت گلخانه روی پشت بام

اگر خانه شما دارای حیاط یا حیاط خلوت باشد شما می‌توانید با احداث گلخانه‌ای کوچک کار کشت را انجام دهید. اما اگر داخل آپارتمان زندگی می کنید می توانید از فضای پشت بام برای احداث گلخانه استفاده کنید.

وسایل اولیه مورد نیاز

وجود وسایل ابتدایی باغبانی مثل بیلچه٬ دستکش باغبانی٬ چاقو و کیت تشخیص PH خاک٬ از جمله ابزار ابتدایی کار شما هستند.

همچنین می‌توانید از تجهیزانی مثل تایمر آبیاری برای آبیاری گیاهان استفاده کنید که دچار مشکل نشوید.

چند ایده برای ساخت باغچه ارگانیک خانگی

شما می‌توانید راه‌های مختلفی برای ساخت باغچه امتحان کنید :

باغچه ارگانیک خانگی

مکان گلدان‌ها

باید مکانی را برای گلدان‌های خود انتخاب کنید که همیشه در معرض نور آفتاب نباشد توصیه می‌شود که گلدان‌ها را جایی قرار دهید که دست کم ۶ ساعت آفتاب بگیرد.

انتخاب نوع گیاه

بعد از اینکه گلدان‌ها را انتخاب کردید نوبت این است که گیاه خود را انتخاب کنید. برای انتخاب گیاه باید به نوع آب و هوای منطقه خود دقت کنید. می‌توانید از فروشگاه‌های باغبانی یا سایت های باغبانی مشورت بخواهید. به عنوان مثال برای کشت خربزه باید در شهر های گرمسیری باشید تا به خوبی رشد کند.

انتخاب خاک

حالا نوبت به این رسیده که مهم‌ترین انتخاب یعنی خاک را انجام دهید که قبل از آن به یک سری نکات توجه کنید :

  • سلامت ساختار خاک : در کشاورزی ارگانیک استفاده از خاک سالم بسیار مهم است. ساختار میکروگانیسم در خاک٬ بر اثر کود های شیمیایی از بین نرفته و کرم‌های خاکی در حال سبک کردن خاک هستند تا ریشه گیاهان عمیق تر و رشد کنند.

  • تغذیه خاک : با تمام اهمیتی که در کشاورزی ارگانیک دارد شما باید با استفاده از کود های طبیعی مثل کمپوست و غیره خاک را غنی کنید.

  • کمپوست خانگی : شما خودتان می‌توانید با استفاده از پسماند های خانه خود کمپوست درست کنید مثلا با استفاده از پوست میوه‌ها٬ ساقه سبزیجات٬ تفاله چای و غیره می توانید کمپوست درست کنید.

  • pH و زهکشی : خاک باید از PH مناسب و زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای اینکه بفهمید زهکشی شما مناسب است یا نه٬ خاک را آبیاری کنید و گرد کنید اگر بهم چسبید یعنی از رطوبت خوبی برخوردار است.

  • حفظ رطوبت خاک با مالچ : پس از کاشت٬ مناطق اطراف گیاهان را به عمق ۵ سانتی متر مالچ‌هایی مثل تراشه‌های چوب و بریده به خاک استفاده کنید.

  • مدیریت مواد مغذی خاک : هر چند هفته یک بار باغچه خود را وجین کنید.

منبع : https://bazroxin.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال روبیکای راهنمالند