آموزش تلگرام

آموزش پاک کردن کش تلگرام در 5 دقیقه!

بنر کانال تلگرام راهنمالند

حافظه کش تلگرام فضایی برای ذخیره سازی تمام فایل‌هایی است که از سرورهای تلگرام دریافت می‌کنید. در این حافظه اطلاعات اضافی زیادی وجود دارند که اگر حذف شوند، سرعت عملکرد دستگاه را بهینه سازی می‌کنند.‌ با پاک‌ کردن کش تلگرام می‌توانید حتی سرعت عملکردی این برنامه را افزایش دهید و فضای کافی برای ذخیره و دانلود اطلاعات را داشته باشید. این فرآیند مراحل خاص خود را دارد و به دو صورت خودکار و دستی انجام می‌شود. در ادامه با ما در راهنمالند همراه شوید تا آموزش پاک کردن حافظه کش تلگرام را در اختیارتان قرار دهیم.

کش تلگرام چیست؟

کش تلگرام فضایی در تلگرام است که به عنوان حافظه ذخیره کننده موقت اطلاعات کاربرد دارد. زمانی که شما فایل‌های مختلف را دانلود می‌کنید، با کش تلگرام دیگر نیازی به دانلود مجدد آن‌ها نخواهید داشت. اگر بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ذخیره اطلاعات در تلگرام به پایان برسد، تمامی فایل‌ها و اطلاعات دانلود شده نیز از حافظه موقت حذف خواهند شد.

امروزه با گسترش قابلیت‌های تلگرام و ایجاد کانال‌ها و گروه‌های متعدد، دیتاهای زیادی وارد این برنامه می شوند. شما هر کدام را که باز کنید و آن‌ها را دانلود نمایید، مستقیما به کش تلگرام راه خواهند یافت. همین مسئله سبب ایجاد مشکلاتی شده است. برای گوشی‌هایی که حافظه کمی دارند،  کش تلگرام موجب پر شدن حافظه می‌شود و در نهایت کند شدن و کاهش کیفیت عملکردی گوشی را نیز به دنبال دارد. بنابراین لازم است که هر چند وقت یک بار نسبت به پاک کردن حافظه کش تلگرام اقدام کنید.

پاک کردن حافظه کش تلگرام

همان طور که اشاره کردیم، با کند شدن عملکرد تلگرام و هنگ کردن این برنامه احتمال خواهیم داد که حافظه کش تلگرام پر شده است. برای جلوگیری از هنگ‌ کردن گوشی و اختلالات عملکردی و کاهش سرعت آن، بهترین راه حل این است که حافظه تلگرام را پاک کنید. با حذف حافظه کش دیگر نیاز نیست که شما پیام‌های متعدد تلگرام را پاک کنید یا دلیت اکانت کنید. حذف اطلاعات موجود در حافظه کش خود می‌تواند فضای ذخیره سازی زیادی را آزاد کند‌.

لازم به ذکر است که نحوه پاک‌ کردن کش تلگرام در نسخه‌های اندروید و نسخه‌های آیفون تقریبا مشابه است. شما می‌توانید در هر دو سیستم عامل حافظه موقت تلگرام را با مراحل مختلف پاک کنید و از این طریق به افزایش سرعت عملکرد تلگرام کمک شایانی کنید.

نحوه پاک کردن کش در تلگرام

۲ راه مختلف وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توان به پاک‌ کردن کش تلگرام پرداخت. در هر کدام از این روش‌ها باید مراحل مختلفی را طی نمایید تا در نهایت فضای ذخیره سازی را آزاد کنید. آن‌ها عبارتند از:

  1. پاک کردن حافظه کش تلگرام به صورت دستی
  2. پاک کردن کش تلگرام به صورت خودکار

پاک کردن سنتی کش تلگرام

اگر می‌خواهید از روش سنتی برای پاک‌ کردن کش تلگرام استفاده کنید، باید مراحل زیر را به ترتیب طی نمایید:

مرحله اول: در مرحله اول باید وارد برنامه تلگرام شوید. سپس روی آیکون سه خط در قسمت بالایی و سمت چپ تلگرام کلیک کنید.

مرحله دوم: در این مرحله وارد منویی خواهید شد که‌ گزینه‌های زیادی دارد. از میان گزینه‌های حاضر، گزینه Settings را انتخاب کنید و وارد شوید.

آموزش پاک کردن کش تلگرام در 5 دقیقه!
آموزش پاک کردن کش تلگرام در 5 دقیقه!

مرحله سوم: در این مرحله مجددا با منوی دیگری مواجه خواهید شد. گزینه Data & Storage را لمس کنید. ( گزینه‌ای که پررنگ شده است در تصویر)

آموزش پاک کردن کش تلگرام در 5 دقیقه!

مرحله چهارم: در این مرحله گزینه Storage Usage را انتخاب کنید.

آموزش پاک کردن کش تلگرام

مرحله پنجم: در این مرحله وارد صفحه‌ای خواهید شد که داده‌ها و اطلاعات حافظه کش تلگرام برایتان نمایش داده می‌شوند. در قسمت پایین صفحه‌ گزینه Clear Cache وجود دارد که با لمس آن می‌توانید حجم فایل‌هایی که در حافظه کش تلگرام وجود دارند را مشاهده کنید.

در منوی کشویی که در تصویر نیز قابل مشاهده است، فایل‌های ویدیویی، صوتی، اسناد و تصاویر و … نمایش داده شده‌‌اند. در این مرحله باید انتخاب کنید که کدام فایل‌ها قرار این حذف شوند. برای مثال اگر نمی‌خواهید گزینه Photos را حذف کنید، باید تیک آن را بردارید. پس از آن گزینه CLEAR CACHE را لمس نمایید.

کش تلگرام

این مرحله باید انتخاب کنید که کدام فایل‌ها قرار این حذف شوند. برای مثال اگر نمی‌خواهید گزینه Photos را حذف کنید، باید تیک آن را بردارید. پس از آن گزینه CLEAR CACHE را لمس نمایید.

بنر کانال تلگرام راهنمالند

مرحله ششم: با لمس گزینه CLEAR CACHE دو گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرند. باید گزینه قرمز رنگ را انتخاب کنید تا حافظه موقت تلگرام به خوبی پاکسازی شود. به همین سادگی می‌توانید فضای ذخیره سازی در تلگرام را افزایش دهید.

آموزش پاک کردن کش تلگرام در 2024
آموزش پاک کردن کش تلگرام در 2024

 

نکته مهم: نکته مهمی که در پاک‌ کردن کش تلگرام باید به آن توجه کنید، این است که معمولا تصاویر و ویدیوها بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. شما با حذف تصاویر و ویدیوها می‌توانید بخش زیادی از حافظه را آزاد کنید. بدین منظور کافی است تنها تیک photos و videos را انتخاب کنید و بقیه تیک‌ها را بردارید. در این صورت اطلاعات شما محفوظ خواهند ماند و حافظه نیز خالی خواهد شد.

نکته مهم: نکته مهمی که در پاک‌ کردن کش تلگرام باید به آن توجه کنید، این است که معمولا تصاویر و ویدیوها بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. شما با حذف تصاویر و ویدیوها می‌توانید بخش زیادی از حافظه را آزاد کنید. بدین منظور کافی است تنها تیک photos و videos را انتخاب کنید و بقیه تیک‌ها را بردارید. در این صورت اطلاعات شما محفوظ خواهند ماند و حافظه نیز خالی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: قابلیت برادکست تلگرام چیست؟

مراحل پاک کردن کش تلگرام به شیوه خودکار

شما می‌توانید از روش پاک‌ کردن کش خودکار نیز حافظه تلگرام خود را خالی کنید. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را طی نمایید:

مرحله اول : در مرحله اول باید وارد تلگرام شوید و از طریق گزینه سه نقطه قسمت ست چپ تلگرام وارد گزینه Settings شوید. سپس وارد قسمت Storage Usage شوید.

پاک کردن اتوماتیک کش تلگرام
پاک کردن اتوماتیک کش تلگرام

مرحله دوم: در مرحله دوم قسمت پایینی صفحه که auto remove cached media است را انتخاب کنید. در این بخش شما با چهار گزینه مواجه خواهید شد:

  • گزینه اول: never
  • گزینه دوم: month
  • گزینه سوم: week
  • گزینه چهارم: day

در این قسمت اگر همه گزینه‌ها را به never تغییر دهید، در این صورت تلگرام نمی‌تواند فایلی را به صورت خودکار ذخیره سازی کند. در صورتی که یکی از سه گزینه week یا day یا month را انتخاب کرده باشید، یعنی حافظه کش می‌تواند در بازه زمانی معین اطلاعات را ذخیره سازی کند. با تغییر دادن گزینه‌ها به never به صورت خودکار امکان حذف تمامی اطلاعات وجود خواهد داشت.

پاک کردن کش تلگرام به صورت اتوماتیک
پاک کردن کش تلگرام به صورت اتوماتیک

تفاوت Clear Cache با Clear history در تلگرام

امروز روش‌های زیادی برای پاک کردن حافظه کش تلگرام وجود دارند. برخی از افراد گمان می‌کنند که اگر چت‌ها و پیام‌های تلگرام را با استفاده از گزینه Clear history پاک کنند، می‌توانند حافظه زیادی را آزاد نمایند. درست است که گزینه clear history یکی از گزینه‌های مناسب برای پاک کردن حافظه است، اما نمی‌تواند به خوبی حجم زیادی از حافظه تلگرام را آزاد کند. چرا که فایل مربوط به چت، مکالمه و … همواره در تلگرام باقی می‌ماند‌. بهترین کار برای این که عملکرد دستگاه خود را بهبود دهید و سرعت را نیز بیشتر کنید، این است که حافظه کش را با کمک مراحلی که شرح دادیم پاکسازی نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش تغییر تم تلگرام

هر چند وقت یکبار باید کش گوشی را پاک کنیم؟

یکی از سوالات متداولی که در مورد پاک کردن کش تلگرام در ذهن شما به وجود می‌آید این است که هر چند وقت یکبار کش تلگرام را پاک کنیم. پاک کردن کش تلگرام یکی از روش‌های حرفه‌ای برای از بین بردن اطلاعات اضافی موجود در حافظه گوشی هست. معمولاً گوشی‌های قدیمی که با کمبود فضای ذخیره سازی مواجه هستند، با مشکل در عملکرد مواجه می‌شوند. حال آن که شما با پاک کردن حافظه کش تلگرام در این گوشی‌ها می‌توانید به طور موقت عملکرد گوشی را بهتر کنید.

توصیه ما به شما این است که در دوره‌های منظم به پاک کردن حافظه کش تلگرام بپردازید تا حافظه پنهان پر نشود. برای مثال برنامه ریزی کنید که تر یک ماه یکبار حافظه تلگرام را پاک کنید. همچنین می‌توانید برای افزایش حافظه از کارت حافظه بهره بگیرید تا مشکلی از بابت ذخیره سازی داده‌ها نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه تصویر پروفایل متحرک در تلگرام بگذاریم؟

راهنمالند؛ راهنمای جامع پاک‌ کردن کش تلگرام

لازم به ذکر است که پیام رسان تلگرام یک پیام رسان جامع و کامل است که گزینه‌های متعددی در آن وجود دارند. در این مطلب در مورد پاک کردن حافظه کش تلگرام صحبت کردیم. حافظه کش تلگرام یا حافظه موقت تلگرام حافظه‌ای است که به فایل‌های دانلود شده را ذخیره می‌کند. با دو روش سنتی و خودکار می‌توانید حافظه کش را پاکسازی کنید. مراحل هر دو روش به طور کامل در متن برایتان شرح داده شدند.

ممکن است شما برای پاک کردن کش تلگرام با سردرگمی مواجه شوید و ندانید که چه کار کنید. در این موارد می‌توانید از راهنمالند که راهنمای جامعی برای پاک کردن حافظ کش در پلتفرم تلگرام است کمک بگیرید. کارشناسان ما در راهنمالند تمامی مراحل پاک کردن حافظه موقت تلگرام را برای شما شرح خواهند. بنابراین به سرعت می‌توانید فضای ذخیره سازی تلگرام را افزایش دهید و سرعت این برنامه و گوشی را نیز بهبود ببخشید.

بنر خرید اکسپلور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام راهنمالند